Buty snowboardowe damskie – jak wybrać najlepsze?

snowboarding-womanKomfort jazdy na snowboardzie jest zależny od kilku czynników. Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej garderoby i sprzętu. Jedną z najistotniejszych kwestii jest obuwie. Buty snowboardowe mają dwa główne zadania – przekazywać nacisk do deski i chronić przed zimnem, dlatego tak ważne jest, by kupić te dla nas najlepsze.

Twardość
Twardość damskich butów snowboardowych powinna być dobrana w zależności od szybkości jazdy i stopnia zaawansowania. Upraszczając, im szybciej jeździmy, tym twardsze powinniśmy dobrać buty. Dla osób początkujących najlepsze będzie więc obuwie miękkie, a dla tych, którzy na stoku czują się bardzo pewnie – raczej twarde. Stopień zaawansowania to jednak nie wszystko. Twardość zależy także od sposobu jazdy. Inne buty wybiorą freeriderzy, a inne np. miłośnicy boardercrossu.

Rozmiar
Nie powinno się kupować za dużych butów, żeby zmieściła się w nich dodatkowa para skarpetek. Należy pamiętać, że buty powinny mocno trzymać stopę tak, by pięta była całkowicie zablokowana. Inaczej ryzykujemy kontuzję. Przy zakupie butów najlepiej wybierać te pasujące „na styk”. Buty na snowboard mają tendencję do rozbijania się i jeśli wybierzemy te luźniejsze, po krótkim czasie użytkowania nagle staną się zdecydowanie za luźne. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wkładkę w bucie. Jeśli jest ona miękka i gruba, możemy mieć gwarancję, że buty znacznie się rozbiją. W takiej sytuacji najlepiej kupić te pół numeru za małe. Szybko rozbiją się i będą w odpowiednim rozmiarze. Lepiej zapomnieć także o modelach typu unisex i wybierać raczej firmy, które dokonują podziału na  snowboardowe buty damskie i męskie. Z prostej przyczyny – kobiety mają nie tylko mniejszą, ale też węższą stopę, dlatego obuwie unisex może się okazać za szerokie.

Wybór odpowiedniego obuwia jest niezwykle istotny. Jeśli mamy problemy z oceną, które buty kupić, najlepiej poradzić się pracownika sportowego sklepu. Takie osoby na pewno mają dużą wiedzę na ten temat i chętnie będą służyć radą.