Dodatki

Czym kierować się przy wyborze kółek do deskorolki?

kółka do deskorolki

Wybór konkretnych elementów do deskorolki powinien być priorytetem, zanim wyruszy się na niej w drogę. Deck, łożyska i kółka różnią się od siebie, dlatego warto najpierw się zastanowić – czy będzie ona wykorzystywana do wykonywania trików, czy jedynie do swobodnej jazdy po skateparku? Istnieją konkretne parametry dla kółek do deskorolki i każdy, kto zamierza na niej jeździć, koniecznie musi znać specyfikację, która umożliwi mu lepszą jazdę.

Jaki wybrać rozmiar kółek?

Ich rozmiar podawany jako średnica ma wpływ na szybkie nabieranie prędkości. Większe kółka zapewnią wyższą prędkość, lecz mniejszą zwrotność – natomiast mniejsze kółka niższą prędkość, ale większą zwrotność. Wyróżnia się takie rozmiary jak:

  • 50 – 53 mm – używane do jazdy ulicznej i w skateparku. Prędkość nie należy do ich zalet, lecz dzięki nim można łatwiej wykonywać triki.
  • 54 – 59 mm – najczęściej używany zestaw kółek. Umożliwia jazdę po rampach i w skateparku w stylu vert, gdzie wymagana jest odpowiednia prędkość, by wjechać na wyższą rampę.
  • 60 mm i więcej – wykorzystywane przez szybkie longboardy i cruisery do swobodnej jazdy po mieście.

Jak twarde powinny być kółka do deskorolki?

kółka do deskorolki

Twardość określana jest przy pomocy skali z literą „A” – im większy numer, tym twardsze koła, które zapewniają przede wszystkim spore prędkości oraz dłuższą żywotność. Miękkie kółka natomiast gwarantują większą przyczepność w zamian za mniejszą prędkość. Prezentują się one następująco:

  • 78a – 87a – idealne do nierówności.
  • 88a – 95a – twardsze i szybsze kółka.
  • 96a – 99a – najczęściej wybierane kółka, które sprawdzają się zarówno do jazdy, jak i wykonywania trików.
  • 101a i więcej – wybór dla profesjonalistów z najmniejszą przyczepnością, ale dużą prędkością.

Podsumowanie

Wybór kółek do deskorolki zależy od stylu jazdy i osobistych potrzeb. W przypadku chociażby osób początkujących dobrym wyborem okażą się miękkie kółka z dużą średnicą, które zapewnią lepszą stabilność. Jeśli jednak preferuje się wykonywanie trików, twarde koła będą lepszym rozwiązaniem, choć w ich przypadku akurat należy uważać na słabą przyczepność. Przed podjęciem decyzji trzeba dobrze się zastanowić nad własnymi potrzebami, by później nie przydarzył się nieoczekiwany wypadek, a przyjemna jazda na desce nie okazała się złym doświadczeniem.