Deski snowboardowe – jaką kupić?

deski snowboardowe sklepWbrew pozorom zakup sprzętu do uprawiania snowboardu nie należy do najłatwiejszych. Wybór desek snowboardowych w sklepach jest ogromny. Czym się zatem kierować podczas podejmowania decyzji i na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim na samym początku pozostaje pytanie co do rodzaju deski. Inna deska będzie potrzebna osobie, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem, a inna zawodowcowi, który uwielbia wykonywać ewolucje. Deski all mountain (allround) przeznaczona jest dla zawodników początkujących i średniozaawansowanych. Jest dość uniwersalna, stosunkowo tania oraz pozwala na jazdę przodem i tyłem. Mimo znacznej szerokości nie jest zbyt trudno do prowadzenia.

Deski freestyle’owe posiadają  z kolei krótką, słabo wyciętą talię. Jak sama nazwa wskazuje jest ona przeznaczona przede wszystkim do jazdy w stylu wolnym. Pozwala na jazdę na miękkim puchu i niezbyt przygotowanych trasach. Deski freeride’owe są od niuch dłuższe. Podobnie jak modele all mountain należą do desek uniwersalnych. Wprawdzie przygotowane zostały do jazdy na śniegu świeżym, ale równie dobrze sprawdzają się na przygotowanych trasach.

Kolejnym typem są deski alpejskie dedykowane dla osób zaawansowanych. Pozwalają na pełną kontrolę deski i szybką jazdę po przygotowanych stokach. Nie można jednak na nich jeździć do przodu i do tyłu, a jedynie w jedną stronę. Do desek alpejskich trzeba dopasować również odpowiednie obuwie.